Menu
Obec Kálnica
ObecKálnica
rozšírené vyhľadávanie

Kurucký zbojník Stano

Pod Inoveckými horami bola živá zbojnícka tradícia. Pôsobil tam zbojník, ktorý sa volal Stano a mal hodnosť kaprála v kuruckej armáde.Bol to mocný, odvážny a veselý človek, a veľa sa hovorilo o jeho husárskych kúskoch. Kurucké vojsko na Považí hladovalo a Stano sa so skupinou odvážnych vojakov vybral cez hory na Moravu, a po niekoľkých dňoch sa vrátil s plnými vozmi potravín a mikulovského vína.

Do niekoľkých vozov zapriahol zajatých labancov, medzi ktorými boli i dvaja cisárski generáli — baróni. Inokedy preoblečený za zvláštneho cisárskeho vyslanca šiel do tábora labancov a pod zámienkou, že cisár potrebuje peniaze, zobral celú plukovnú pokladnicu.

   Po bitke 4. 8. 1708 pod Trenčínom sa mnoho kurucov roz-pŕchlo do okolitých Inoveckých hôr. Medzi nimi i kaprál Stano, ktorý tam so svojimi kumpánmi začal zbíjať. Prepadli grófku Révayovú, ktorá so silným sprievodom prechádzala z Topoľčian do Trenčína. Sprievod rozprášili, grófku potupili a ukradli klenotnicu s truhlou zlata a drahocennú čelenku.

Za bohatú odmenu jeden sedliak zradil Stana. Väznili ho na Trenčianskom hrade a mučili ho, aby prezradil, kde má ukryté nazbí-jané zlato a iné poklady. V noci pred popravou jeho kumpáni podplatili stráž a vodcovi zbojníkov sa podarilo ujsť. Ešte pred svojím útekom prezradil jednému spoluväzňovi, kde má hľadať poklad. A ten po čase skutočne našiel plný kotol zlatých dukátov. Stano ešte nejaký čas zbíjal. Pandúri sledovali jeho milú a tá ich priviedla k jeho skrýši. Obkľúčili ho a on, mysliac si, že ho milá zradila, prebodol ju dýkou. Onedlho zbojníka Stana popravili. Zachovalo sa po ňom niekoľko povestí a pomenovaní. Pod Inovcom stojí nápadne vysoká skala, ktorú nazývajú po zbojníkovi — Stanova skala.

Z knihy Kálnické príbehy

Dátum vloženia: 18. 8. 2022 17:44
Dátum poslednej aktualizácie: 18. 8. 2022 17:44
Autor: admin prevod

Užitočné Informácie,
ktoré Vás môžu zaujímať.