Menu
Obec Kálnica
ObecKálnica
rozšírené vyhľadávanie

76. výročie oslobodenia obce

5. a 7. apríl 2021

K 76. výročiu oslobodenia obce. Vážení občania, v týchto dňoch sme si pripomenuli 76.výročie oslobodenia obce. V komornej atmosfére sme vzdali úctu a vďaku vencom pri pamätnej tabuli tu v obci a taktiež pri Trojkríži v Rakoľuboch. Požiadala som o pár slov, spomienok pána Štefana Juríka. Tu sú jeho slová: „Kálnica bola našťastie ušetrená priamych bojov, pretože nie je od východu prístupná pre vojenskú techniku. Oslobodzovacie vojská rumunskej armády prišli z juhu od Sochoňa, cez Chrasť a Daran. Nemci predtým dedinu opustili, po zamínovaní niektorých dolín. Zachovalo sa z tých chvíľ aj niekoľko fotografií. Starší občania, ako som ja, si iste na tie udalosti pamätajú lepšie. Ja si pamätám iba to, že sme sa s mamou, babkou a súrodencami ukrývali pred frontom u babkinej sestry, u Pavlechov, ktorí mali veľkú betónovú pivnicu. Otec bol v tom čase v koncentračnom tábore v Hamburgu. V pivnici bolo ukrytých viacero rodín. Keď som s mamou musel ísť na dvor na potrebu, počuli sme streľbu a guľky pleskotali na plechovú strechu. Druhú spomienku mám na výbuch bomby, ktorú odhodil pilot bombardéra pod Sochonom. Deti sme ušli z ulice schovať sa do kuchyne pod stôl. Veľká škoda, že súčasná situácia znemožňuje konanie Behu oslobodenia, ku krížom zahynutých rumunských vojakov v Rakoľuboch. Je to pekná, zaujímavá a dôstojná obnovená tradícia. Veríme všetci a dúfame, že takto o rok už budeme znovu oslobodení tentoraz od pliagy, ktorá postihla svet, tak ako vojna. Budeme si znova môcť užívať slobodu a voľnosť.“
Štefan Jurík, za Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.


Ďakujem, pán Jurík, nezabúdame! S úctou starostka obce
 

Dátum vloženia: 7. 4. 2021 8:00
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 3. 2023 6:37
Autor: Správca Webu

Užitočné Informácie,
ktoré Vás môžu zaujímať.